نحوه راه اندازی یک شبکه خانگی

برای پرس کردن سیم ها در یک کانکتور ما دو استاندارد داریم که به 568A و 568B معروف هستند. در واقع نحوه ی مرتب کردن سیم ها در این دو استاندارد باهم تفاوت دارد. برای بستن کابل با استاندارد 568A کانکتور را طوری به سمت خود بگیرید که زایده ی آن به سمت پایین باشد. سپس از سمت چپ سیم ها را با ترتیب رنگ:
سفید سبز، سبز، سفید نارنجی، آبی، سفید آبی، نارنجی، سفید قهوه ای و قهوه ای
ببندید. در استاندارد 568B هم سیم ها را با ترتیب:
سفید نارنجی، نارنجی، سفید سبز، آبی، سفید آبی، سبز، سفید قهوه ای و قهوه ای

ببندید. در شکل زیر این موضوع توضیح داده شده است.

البته بدیهیست که این ترتیب فقط یک قرارداد است. در واقع شما هر جور دیگری هم سیم ها را ببندید شبکه بدون نقص کار می کند. دلایل استفاده از این استاندارد جلوگیری از اشتباه و صرفن وجود یک استاندارد است و نه چیز دیگر! با این حال ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که لزوم استفاده از دو نوع رنگ بندی چیست؟

اگر کمی دقت کرده باشید در ابتدا ذکر شد که سیم های اول و دوم برای ارسال و سیم های سوم و ششم برای دریافت هستند. حال اگر بخواهید هر دو طرف کابل را به یک صورت و با یک استاندارد ببندید دو سیم ارسال از هر دو سمت به یکدیگر و دو سیم دریافت هم از دو طرف به همدیگر متصل می شوند و در واقع هیچ نوع تبادل داده ای به وجود نمیاید!اگر دو طرف کابل را با یک استاندارد ببندیم، به آن Straight و اگر دو طرف کابل را به دو صورت مختلف ببندیم به آن Cross می گویند. بنابراین دو کامپیوتر را باید به صورت Cross به یکدیگرببندید. اما مثلن یک کامپیوتر به سوییچ را باید به صورت Straight ببندید.

شما برای اینکه یک شبکه ی ساده ی خانگی راه اندازی کنید فقط کافیست رنگ بندی ها را رعایت کنید. و گرنه در شبکه های بزرگ که کسی نمیاید کابل ها را دستی به کانکتور پرس کند! تجهیزاتی مانند Pach panel و یا Kystone و همچنین کابل های آماده کار شما را به سرعت هر چه تمام تر راه می اندازند. بعد از رعایت رنگ ها و پرس کردن آن به کانکتور به وسیله ی آچار شبکه، کانکتور ها را به کارت شبکه وصل کنید. به همین راحتی کار این قسمت تمام می شود. کار باقی مانده فقط ست کردن IP است که آن هم برای شبکه های خانگی کاری ندارد. اما مبحث IP بسیار گسترده است و هر کس دیده کاملی از آن ندارد. در آینده کمی در مورد IP ها صحبت می کنیم و سپس این مبحث یعنی راه اندازی شبکه ی خانگی را تکمیل خواهیم کرد.

/ 2 نظر / 27 بازدید
علی علیخانی

سلام یک سوال فنی... من اگه بخوام اینترنت ADSL خونه رو با شبکه به دوتا کامپیوتر وصل کنم چطور می شه من قبلا وایرلس می کردم جواب میداد البته نه ADSL رو بلکه اینترنت محل کار رو اما حالا اصلا نمی شه. نه می تونم با وایرلس شبکه کنم و نه با شبکه دریافت کنم. تازه با کابل لن هم نمیشه... حالا چه کنم... ترجیحا وایرلس رو اگه بگی که خیلی خوبه

محمدصادق

سلام ممنون از مطلبتون ولی دقیقا همین مطلب توی تمام سایتای دیگه هم هست. یخرده از خودتون اطلاعات بذارین.ممنون